Sony akıllı telefon sektöründe açık ara zirvede!

Yazar viewalb

Salgının ekonomik etkisine rağmen, akıllı telefon kamera sensörü pazarı 2020’nin ilk yarısında yıldan yıla % 15 büyüme kaydetti . Altı aylık dönemde toplam gelir 6,3 milyar dolara ulaştı.

Sony akıllı telefon sektöründe açık ara zirvede!

Sony, pazardaki % 44‘lük payı ile rakip telefon markalarını geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Ancak güçlü rekabet çekişmeleri, gelirinin düşmesine sebep oldu. En büyük rakibi Samsung % 32 pay ile ikinci sırada yer alıyor. Üçüncü sırada OmniVision bulunuyor. Sony pazardaki bu liderliğini korumakta kararlı. Üretim tesislerini 24 saat çalıştırmasına rağmen, siparişlere yetişmekte zorluk yaşayan şirket, talepleri karşılamak için önümüzdeki yıl yeni üretim fabrikalarını kurmayı planlıyor.

Yeni çıkan akıllı telefonların nerdeyse hepsinde 2 den fazla kamera bulunması da sektörün büyümesinde ve sensör satışlarının artmasında büyük rol oynadı. Ayrıca 64MP ve 108MP yüksek çözünürlüklü sensörlere sahip telefonlara olan talep de, satışları yükseltmeye yardımcı oldu. 8MP ve 2MP’lik sensörlerin de pazara etkisi, düşünülenden çok daha fazla.

Açık konuşmak gerekirse Sony’nin bu pazarda lider olması pek de şaşırtıcı bir unsur değil. Japon teknoloji devi özellikle orta segmentteki modeller için f/p tarafında etkili lensler üretebiliyor.

Genele baktığımızda Zeiss ve Leica gibi markaların kamera tarafında daha başarılı işler çıkardığını görüyoruz. Lakin bu durum Sony’nin pazar lideri olmasını engellemiş değil.

Related Posts

Yorum Yaz